Stejně jako v minulém semestru si budete moci laťku pro napsání písemky snížit až na tři příklady. Jednou z možností, jak toho můžete docílit, je neodborným způsobem srozumitelným i matematickému laikovi vysvětlit, co je exponenciální růst. Důležité je, abyste při vysvětlování byli přesvědčiví a důvěryhodní, abyste používali argumenty, které máte promyšlené a věříte jim.

Možné zdroje:
Interpretace čísla R od nového ministra zdravotnoctví Jana Blatného nebyla úplně přesná, přesto sdělení -- záleží na tom, jak vysoko je R nad jedna a také na okamžitém počtu nakažených -- je důležité.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek mluví o exponenciálním růstu mezi 23. a 24. minutou. Zajímavé jsou i předchozí dvě minuty.
Parazitolog Jaroslav Flégr vytvořil tabulku, z níž lze predikovat úmrtí a vysvětluje ji.
Jiný člověk zlehčoval smrtnost covidu a odkazoval se na tabulku ČSÚ.
Zajímavá inspirace od přemýšlivého nematematika Petra Holého.
Tento odkaz se netýká exponenciálního růstu, ale jiného neintuitivního paradoxu.

Další zajímavý problém je starý osm let. Při první přímé volbě prezidenta se zvláštním způsobem sčítala procenta chybných podpisů. Pokud si dohledáte reálie a vysvětlíte, v čem byl problém, můžete použít i toto téma. Z mého pohledu to byla neznalost podobná té dnešní. Tehdy ale nešlo o životy.

Zajímavý příklad při počítání s procenty najdete v textu pana Čermáka. Jak poukazuje jeden čtenář v diskusi, celé zmatení vychází ze záměny pojmů procento a procentní bod.