Odešel vážený kolega Jaroslav Perný
Ve věku 76 let zemřel v sobotu 11. 3. 2023 po těžké nemoci dlouholetý pracovník naší fakulty,
doc. PaedDr. Jaroslav Perný, Ph.D.
Ve věku 76 let zemřel v sobotu 11. 3. 2023 po těžké nemoci dlouholetý pracovník naší fakulty,
doc. PaedDr. Jaroslav Perný, Ph.D.
V pondělí 30. ledna 2023 proběhnou státní doktorské zkoušky:
v zasedací místnosti děkanátu FP TUL v budově G, ve 4. patře.
V menu Výuka, Přípravné opakovací kurzy nyní naleznete rozvrhy a skripta (přímý odkaz zde: Praktikum SŠ MA) pro opakovací kurzy před nástupem do studia prvních ročníků na EF, FM, FUA a FS TUL.
V menu Výuka, Přípravné opakovací kurzy nyní naleznete základní informace k zahájení přípravných opakovacích kurzů před nástupem do studia prvních ročníků na EF, FM, FUA a FS TUL.
V menu Výuka, Přípravné opakovací kurzy nyní naleznete přihlášky k přípravným opakovacím kurzům před nástupem do studia prvních ročníků na EF, FM, FUA a FS TUL.
V menu Výuka, Přípravné opakovací kurzy nyní naleznete základní informace k zahájení přípravných opakovacích kurzů před nástupem do studia prvních ročníků na EF, FM a FS TUL.
V menu Výuka, Přípravné opakovací kurzy nyní naleznete přihlášky k přípravným opakovacím kurzům před nástupem do studia prvních ročníků na EF, FM, FUA a FS TUL.
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás navždy opustil docent Jaroslav Vild – výrazná osobnost liberecké akademické obce, matematik, pedagog a neúnavný propagátor bridže. Stál u zrodu Pedagogické fakulty TUL zprvu jako proděkan, později jako její děkan.
Doc. RNDr. Jaroslav Vild (14. 4. 1941 – 7. 4. 2025)
Jaroslav Vild se narodil 14. dubna 1941 v Hůrkách u Rokycan. V letech 1958–1963 studoval numerickou matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1963 působil nepřetržitě na Katedře matematiky. V roce 1992 se habilitoval pro obor matematika a stal se docentem.
Stál u zrodu Pedagogické fakulty TUL v roce 1990. Nejprve jako proděkan, později v letech 1996–2002 jako její děkan. V letech 2003–2006 působil také jako prorektor Technické univerzity v Liberci. Byl rovněž vedoucím katedry a prezidentem mezinárodního projektu Univerzita Nisa.
Odborným zájmem docenta Vilda byla didaktika matematiky a lineární algebra, zejména matice malých hodností. Do výuky zavedl nové předměty jako „Odborná četba“ a „Akademická práce“ v angličtině. Sám dlouhodobě vyučoval v češtině i angličtině, zejména v rámci Univerzity Nisa, a intenzivně spolupracoval se zahraničními kolegy. Účastnil se mezinárodních konferencí, výměnných pobytů a publikoval řadu odborných textů.
Vedle své odbornosti byl znám také svým jemným humorem, lidským přístupem a velkou laskavostí. Pro mnohé kolegyně a kolegy byl tím, kdo dokázal povzbudit i jedinou větou. Byl oblíbený nejen na katedře, ale i mezi studenty – pro svou vstřícnost, nadhled a schopnost odlehčit i náročné situace.
Jaroslav Vild byl rovněž vášnivým bridžistou. Již od roku 1963 vedl liberecký bridžový klub, stál u zrodu jeho reprezentace a stal se nadšeným propagátorem této hry. Bridž nabízel i jako volitelný předmět pro studenty, čímž výrazně přispěl k jeho popularitě na TUL. Působil i jako prezident liberecko-jablonecké pobočky Alliance Française.
Odchází osobnost, jejíž stopa na Technické univerzitě v Liberci – i v našich srdcích – zůstane nesmazatelná.
Čest jeho památce.
Katedra matematiky FP TUL
Jana Boháčová (roz. Žáková) z Katedry matematiky (KMA) se stala dnes 17. prosince 2024 laureátkou Ceny prof. Babušky v oblasti počítačových věd — tedy v oborech počítačová mechanika, počítačová analýza a numerická matematika — cenu ve 31. ročníku soutěže získala za práci
Cenu vyhlašuje Česká společnost pro mechaniku a Jednota českých matematiků a fyziků již od roku 1994. Cena byla zřízena z podnětu (vloni zesnulého) vynikajícího matematika a inženýra českého původu Ivo Babušky, který po své emigraci v roce 1968 působil na University of Texas v Austinu. Do širšího povědomí československé veřejnosti se zapsal zejména výpočty souvisejícími s výstavbou Vltavské kaskády.
Jana Boháčová je absolventkou doktorského studijního programu Aplikovaná matematika akreditovaného na KMA. Umístila se na třetím místě v kategorii doktorských prací za kolegy*němi:
Její doktorská práce se zaměřuje na studium tzv. core problému uvnitř lineárních aproximačních úloh. Core problém je pak klíčovým objektem pro porozumění tzv. úplné metodě nejmenších čtverců, která je jedním z nástrojů, jak takové úlohy řešit. Práce sestává mj. z několika již publikovaných článků z nichž poslední byl otištěn v jednom z nejvýznamnějších časopisů ve svém oboru.
Ačkoliv Technická univerzita v Liberci zdaleka nepatří v České republice mezi nejvýznamnější hráče na poli výpočetní matematiky, Cena prof. Babušky putuje do Liberce již potřetí. Jednotlivými ocěněnými jsou:
Pro úplnost dodejme, že na KMA působí ještě jeden laureát, který však svou dizertační práci obhajoval v Praze